KAZIMIERZ CHRZEŚCIJAŃSKI

CZAS TRWANIA: 8 GODZIN

PROGRAM:

Kościół św. Stanisława – Skałka
Krakowska Skałka to jedno z najważniejszych miejsc starego Krakowa. Jest to miejsce ważne zarówno dla historii Polski, jak i dla historii Kościoła polskiego. To właśnie na Skałce 11 kwietnia 1079 roku rozegrały się wydarzenia, które wspominamy po dzień dzisiejszy, a które to związały historię narodu z historią Kościoła. Tego dnia zginął w skałecznym kościele męczeńską śmiercią biskup krakowski Stanisław ze Szczepanowa.

Panteon Narodowy
Krypta Zasłużonych na Skałce (Panteon Zasłużonych, Groby Zasłużonych Polaków, Sepulcrum Patriae, zwana także Cmentarzem Wielkich Polaków) – krypta znajdująca się w podziemiach kościoła oo. Paulinów na Skałce w Krakowie.

Ołtarz Trzech Tysiącleci
ołtarz stojący na dziedzińcu klasztoru paulinów na Skałce, odsłonięty w 2008 roku.

Kościół św. Katarzyny
Kościół św. Katarzyny Aleksandryjskiej to jedna z najpiękniejszych gotyckich świątyń Krakowa. Fundowany przez króla Kazimierza Wielkiego wznoszony od 1365 do 1429 roku.

Przerwa na obiad

Kościół Bożego Ciała
Kościół ten ufundowany został jako fara – kościół parafialny – nowego miasta Kazimierza, założonego przez króla Kazimierza Wielkiego w 1335 roku. Wznoszono go etapami, począwszy od ok. 1340 roku, aż do połowy XV w.